Çocuklarda Kafa Travmasının İzlemi

 

Yürümeyi yeni öğrenen ve yerinde durmayı pek sevmeyen küçük çocuklar sık sık bir yerlerden düşüp kafalarını vurarak anne babalarını korkuturlar. Genellikle, bu düşmeler ciddi problemlere yol açmadan kafada küçük bir şişlik veya birkaç morlukla atlatılır. Eğer çocuk kendi boyundan daha yüksek bir yerden düşmüşse daha ciddi bir travma olabilir. Önemsiz bir düşmeyi ciddi bir kafa travmasından ayırt etmek için bazı işaretlere dikkat etmelisiniz.

Eğer;
.: Çocukta bilinç kaybı varsa
.: Nefes alıp vermede zorlanıyorsa
.: Havale geçiriyorsa
.: Kulak, burun veya ağızdan kan veya suya benzer şeffaf bir sıvı geliyorsa hiç zaman kaybetmeden acil tıbbi yardıma ulaşmalısınız.

Eğer,
.: Çocukta durdurulamayan bir ağlama veya huzursuzluk varsa
.: Düşme sonrası ilk sersemlikten sonra da süren aşırı bir uyku hali varsa veya onu uyandırmada güçlük çekiyorsanız
.: Saatte 1-2 defadan fazla kusması olduysa
.: Bakışını sabitleyemiyor veya göz bebeklerinin büyüklüğü eşit görünmüyorsa
.: Kol ve bacaklarını normal hareket ettiremiyor veya yürüyemiyorsa
.: Giderek artan bir başağrısı tarifliyorsa çocuğun doktor tarafından görülmesi gereklidir.

 

Eğer yukarıda sayılanları gözlemlemediyseniz , onu sakinleştirin. Kafasında vurduğu yere soğuk kompres veya buz uygulayıp şişmesine engel olun. Gerekirse, doktorunuza danışıp ağrı kesici verin .Dinlenmesini sağlayın. İlk anda herşey normal görünse de, kafasını çarpan bir çocuğu özellikle ilk 24 saat gözlem altında tutun. Dikkatinizi çeken, normalin dışında herhangi birşey farkederseniz, doktorunuza bildirin. Kafa travması geçiren çocuğu uyutabilirsiniz, ancak siz uyumayıp onu sık sık kontrol etmeli, uykuda birşeylerin gözden kaçmasına fırsat vermemelisiniz.

Ertesi gün de, çocuğun düşmesine neden olan olayla ilgili alınabilecek önlemler varsa bunları uygulayıp ortamı daha güvenli hale getirmeyi unutmamalısınız. Çünkü, çocuklar her zaman tekrar denerler!

 

Bu yazıyı paylaşmak için

Eğer konuyla ilgili öneri, eleştiri ve düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz.