Evcil Hayvanlar ve Çocuk Sağlığı

van_kedisiEvlerimizi paylaştığımız kedi, köpek gibi evcil hayvanlarımız çocuklarımız için de iyi birer dost olurlar. Çocuğun; sevgiyi, başka canlılara saygıyı öğrenmesinde, sorumluluk duygusu kazanmasında yarar sağlarlar. Ancak sağlık yönünden yapılması gerekenler de bilinmeli ve ihmal edilmemelidir.

Öncelikle hayvan dostumuz; sağlıklı, aşıları tam, parazit barındırmıyor olmalı; kontrolleri aksatılmamalıdır. Kedi ve köpekler kuduza karşı aşılanmış olmalıdır.

Küçük çocuklar, hayvanlarla yalnız bırakılmamalıdır. Çocukların bir evcil hayvan tarafından ısırılma, tırmalanma olasılığı erişkine göre çok daha yüksektir. Çocuk, hayvana nasıl davranacağını kestiremeyebilir veya ona cansız bir oyuncakmış gibi davranabilir. Bu nedenle, 5-6 yaştan itibaren çocukların evcil hayvanla temasları daha uygundur. Çocuğa, temel olarak hayvana nasıl davranması gerektiği öğretilmelidir.  Uyurken, yemeğini yerken veya yavrularıyla ilgilenirken ona ilişmemeli; hayvanın kuyruğunu çekmemeli, ondan zorla bir şey almaya kalkışmamalıdır.

Hayvanla temas sonrası ellerin yıkanması ihmal edilmemelidir.

Sürüngen türü hayvanlar, kaplumbağalar, civcivler tifo mikrobu taşıyabileceklerinden çocuklu evlerde ev hayvanı olarak tercih edilmemelidir. Tifo mikrobu, özellikle bağışıklığı tam gelişmemiş küçük çocuklarda riskli olabilmektedir.

Ailede alerjik bireyler varsa, ev hayvanı edinmeden önce mutlaka doktorla görüşülmelidir. Son yıllarda; evde kedi, köpek besleyen ailelerin çocuklarının diğer çocuklara göre daha az hastalandığını gösteren bazı çalışmalar da mevcuttur. Bu durum, aşırı hijyenin çocuk için iyi olmadığı, büyürken bazı mikroplarla karşılaşmanın bağışıklık sisteminin gelişimi açısından daha uygun olduğu görüşüyle açıklanmaktadır. Elbette bu konuda son kararı vermeden önce, çocuğumuzun doktoruna danışmakta yarar vardır.

Bu yazıyı paylaşmak için