Enfeksiyoz Mononükleoz (Öpücük Hastalığı)

Tıbbi adıyla enfeksiyoz mononükleoz ( ya da kısaca mono ), EBV virüsünün yol açtığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Tükürükle bulaştığı için öpücük hastalığı diye de adlandırılır. Grip benzeri bir tabloya yol açar, hasta birkaç hafta içinde iyileşir. Oldukça sık görülen bir enfeksiyondur. Küçük yaşta virüsle karşılaşanlar, hastalığı daha hafif atlatırlar. Gençlerde hastalığın tipik tablosu gelişir ve belirtiler daha belirgin olarak görülür.

Nasıl Bulaşır?

Hastalığa yol açan EBV; öpücük, aksırık, öksürük gibi yollarla hasta kişinin tükürüğüyle temas sonucu sağlam kişiye de bulaşır. Bir kez enfekte olan kişi, ömür boyunca virüsü taşıyacaktır.

Belirtiler Nelerdir?

angineEnfeksiyoz mononükleoz ; ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, boyunda veya başka bölgelerdeki lenf bezlerinde büyüme gibi genel belirtilerle başlar. Başağrısı, karın ağrısı, bademciklerde büyüme, cilt döküntüsü gibi belirtiler de görülebilir. Küçük yaşta enfekte olan çocuk, hastalığı belki de herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi atlatacaktır. Hastada bu belirtilerin bazıları veya tamamı görülebilir. Halsizlik, yorgunluk bazen haftalarca sürebilir.

Nasıl Tanı Konur?

mononucleozMuayenede saptanan bademciklerde büyüme, anjin tablosu, len bezlerinde büyüme, karaciğer ve dalakta büyüme; doktorunuzun monodan şüphelenmesine yol açacaktır. Kesin tanı içinse, kan testleri gerekli olacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi, enfeksiyoz mononükleozda da antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Hatta bu enfeksiyon sırasında; bazı antibiyotikler, ciltte döküntüye neden olmaktadır. Özellikle ilk günlerde yatak istirahati uygundur. Yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır. Ateş için doktorun önereceği ateş düşürücü şuruplar kullanılabilir. Eğer dalakta büyüme varsa, dalağın zarar görmemesi için, en az 1 ay temas içeren sporlardan kaçınmak gerekecektir.

Nasıl Korunalım?

EBV, ne yazık ki aşısı olan bir virüs değildir. Korunmak için bilinen hasta kişiden uzak durmak, tükürük temasından ( öpüşme, aynı kap kacağı kullanma…vb ) kaçınmak gerekir.

Bu yazıyı paylaşmak için

Yorumlar kapalı