Emzirmede Sık Karşılaşılan Sorunlar

emzirmeYeni doğan bebeğin en ideal gıdası annesinin sütüdür. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü almaları, 6 aydan sonra ek gıda takviyesiyle en az 1 yaşa kadar emzirilmeleri yaşama sağlıklı bir başlangıç sağlayacaktır. Bu yazımızda, anne bebek arasında başarılı bir emzirme deneyimi yaşanmasına engel olabilecek sorunlar ve çözümleri üzerinde duracağız.

Memede aşırı doluluk: Emzirmede sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Eğer memede aşırı süt birikirse, bebek meme başını tutmada zorlanır. Bu durumda anne, eliyle veya pompa yardımıyla göğsü boşaltıp meme başını yumuşatarak bebeğe yardımcı olmalıdır. Sık aralıklarla emzirerek bu sorunun yeniden ortaya çıkması önlenebilir.

Meme başında hassasiyet, çatlak: İlk günlerde bebek meme başını doğru tutamayıp sadece uç kısmını yakalarsa, memede çatlaklara ve hassasiyete yol açar. Sadece meme başı değil, etraftaki kahverengi kısım da bebeğin ağzı içinde olmalıdır. Meme başı çatlakları çok ağrılı olduğundan çoğu yeni annenin gözünü korkutmakta, emzirmekten vazgeçenler bile olmaktadır. Oysa ki, bunun geçici olduğu, doğru teknikle hiç sorun yaşanmayacağı bilinmelidir. Çatlağın iyileşmesi için emzirme sonrası birkaç damla süt meme ucunda kurumaya bırakılmalıdır. Gerekirse lanolin içeren çatlak kremleri de kullanılabilir. Emzirmeye çatlak olmayan tarafla başlamak, bebeğin ilk açlığı geçtikten sonra acıyan tarafa geçmek daha uygundur.

Mastit: Aşırı süt doluluğu yaşayan memelerde, eğer sütün sık aralıklarla boşaltılması sağlanmazsa mastit tablosu ortaya çıkar. Ateş, halsizlik, titreme görülür. Bu durumda tedavide antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır. Emzirmeye ara vermek gerekebilir. Ancak bu arada memelerin düzenli olarak boşaltılması gerekir.

Memede abse: Abse tedavisinde antibiyotiklere ek olarak cerrahi olarak abse boşaltılır. Sağlam taraftan emzirmeye devam edilir. Abse olan taraf ise sağılarak boşaltılır.

Memede mantar enfeksiyonu: Bebeğin ağzında pamukçuğa neden olan mantarlar, meme başı ve süt kanallarını da etkileyebilir. Sütte azalma veya ağrılı emzirme görülür. Bölgesel tedavi işe yaramazsa sistemik tedavi gerekebilir.

Biberona alışma: Eğer bebek anne sütü gelmeden önce biberonla beslenirse ona alışabilir. Çünkü biberondan beslenme ile anne memesinden beslenme teknik olarak farklıdır, anneyi emen bebeğin kendisinin de çaba harcaması gerekmektedir.  Biberonun rahatlığına alışan bebek memeden emerken sabırsızlanıp zorlanabilir, uğraşmak istemeyebilir. Bu durumda önce memeyi biraz boşaltıp kaşıkla bebeğe vermek, ilk açlığı yatıştırıp bebeği sakinleştirir. Anne meme başından biraz süt akmasını sağlayarak bebeğin emmesini uyarabilir. Yenidoğan bebeklerde, bu karışıklığı yaşamamak için; mümkün olduğunca bebek emmeye iyice alışana kadar biberonla tanıştırılmamalıdır.

 

Bu yazıyı paylaşmak için

Yorumlar kapalı