Çocuklarda Sağlıklı Beslenme

elmaSağlıklı beslenme her yaşta çok önemli olsa da, çocuklarınız varsa hem kendiniz hem de onlar için daha da özenli olursunuz. Taşıdığınız sorumluluk daha büyüktür. Çünkü çocukluk çağında, onun damak zevkini, ömür boyu tercih edeceği veya etmeyeceği besinleri de belirlemede rol oynarsınız. Bebeğiniz, çocuğunuz sizi taklit ederek beslenme alışkanlıkları geliştirecektir. Bu yazımızda, çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirebilmek için ipuçlarına ve bazı önerilere değineceğiz.

 

Öncelikle iyi bir rol model olmayı amaçlayın. Elbette, hiçbirimiz mükemmel değiliz. Ancak, sağlıklı beslenmeye gayret eder, günlük egzersize zaman ayırırsanız, çocuğunuzun da sağlıklı alışkanlıklar kazanma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Çocuklar üzerinde – hepimizde olduğu gibi – eleştiriden çok övgü daha çok işe yarar. Ufak davranış değişikliklerini fark edip överseniz, olumlu gelişmeyi daha kolay görebilirsiniz. Örneğin, hiç yemediği bir sebzenin tadına bakmaya başlaması da olumlu bir adımdır, takdir edilmelidir. Küçük adımlar zamanla alışkanlıklara dönüşebilir.

Yemek hazırlamada,  markette gıda alışverişinde veya günlük sporda ailece vakit geçirmek çocuklar için hem  zevkli hem de öğreticidir. Sporu oyun olarak günlük yaşantılarına ekleyebilirsiniz. Birlikte parkta yürüyüşe çıkabilir, bisiklete binebilirsiniz.

Ailece birlikte yenilen öğünler, çocuk için hem eğlenceli hem de öğreticidir.  Böylece sağlıksız abur cuburlara, atıştırmalara fırsat kalmaz ve çocuk ailesiyle birlikte zaman geçirmiş olur.  Bu fırsatı, gıdaların içerikleri, hangisinin ne için gerekli olduğu … vb masajları iletmek için de kullanabilirsiniz. Çocuğunuza yarının yemeğinin planlanmasında söz hakkı tanıyabilir, mutfakta ufak yardımlar isteyebilirsiniz. Genelde satın alınmasında, hazırlanıp pişirilmesinde katkıda bulunduğu bir öğün, onun için daha anlamlı ve öğretici olacaktır. Günün yoğun temposuna yenilmeyip en azından sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerini ailece sofrada birlikte yeme alışkanlığ��ndan taviz vermemeliyiz. Özellikle, uzun gece açlığından sonra çocuğun kahvaltı etmeden okula gitmesine göz yummamalıyız.

Yemeği veya abur cuburu ödül veya ceza olarak kullanmamalıyız.

Çocuğun ev dışındaki yediklerine de kayıtsız kalmamalıyız.  Okulda neler yiyor, okul kantininde neler satılıyor gibi konularda da bilgi sahibi olmalıyız.

Bu yazıyı paylaşmak için

Eğer konuyla ilgili öneri, eleştiri ve düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz.